INFORMACJA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW – ODPADY KOMUNALNE

PRZYPOMINAMY!

PRZEDSIĘBIORCY MAJĄ OBOWIĄZEK POSIADAĆ UMOWĘ NA ODBIÓR ODPADÓW KOMUNALNYCH

Obowiązkiem właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, lecz powstają odpady komunalne jest podpisanie indywidualnych umów cywilno-prawnych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne wpisanym do rejestru działalności regulowanej.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2024 poz. 399 z późn. zm.) Gmina zobowiązana jest prowadzić ewidencję zawartych umów na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, w celu kontroli wykonywania przez nich obowiązków wynikających z ww. ustawy;

 W związku z ww. ustawą właściciele nieruchomości niezamieszkałych, którzy nie są zobowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy (nie ciąży na nich obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi), posiadający we wpisie do CEIDG lub KRS jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej adres na terenie gminy Krzyżanów

 Jednocześnie przypominamy, iż umowy muszą zawierać postanowienia zobowiązujące wykonawcę do odbioru odpadów posegregowanych zgodnie z obowiązującym Regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminach.

Z uwagi na obowiązek prowadzenia ewidencji tych umów za usługę zwracamy się z prośbą o dostarczanie do Urzędu Gminy Krzyżanów ich kserokopii oraz dowodów wpłat do 30.06.2025 r. lub za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Gminy Krzyżanów, Krzyżanów 10, 99-314 Krzyżanów, pocztą elektroniczną na adres: sekretaria@krzyzanow.pl lub przez ePUAP: /urzadgminywkrzyzanowie/SkrytkaESP

Właściciele nieruchomości niezamieszkałych, w ramach kontroli prowadzonej w myśl przepisów w/w ustawy, będą wezwani do przedłożenia kopii aktualnych umów oraz dowodów wpłat za usługę za ostatnie 12 miesięcy.

Brak złożenia wymaganych umów oraz dowodów wpłat skutkuje wezwaniem do ich okazania.

Nieruchomości niezamieszkałe to takie, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady, m.in.: sklepy, budynki usługowe i biurowe, warsztaty, kwiaciarnie, przedsiębiorstwa produkcyjne, instytucje pożytku publicznego i inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Przypominamy podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, że niedopuszczalne jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami powstającymi na skutek prowadzonej działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy nieruchomość posiada dwie części: przeznaczoną na cele mieszkalne oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni zawrzeć odrębną, dodatkową umowę na wywóz odpadów komunalnych wytwarzanych w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej.

W przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej oraz gdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie ma wydzielonego odrębnego pomieszczenia na jej prowadzenie, jego usługi opierają się na usługach intelektualnych należy dostarczyć oświadczenie o rodzaju pełnionych usług, z zapisem, iż w związku z prowadzoną działalnością nie wytwarzają Państwo odpadów komunalnych, a także, że nie mają Państwo wydzielonego pomieszczenia na prowadzenie swojej działalności. Pozwoli to na zweryfikowanie przypadków, w których obowiązek zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych nie jest wymagany.

Jednocześnie informujemy, że przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze podpisanych umów na odbiór odpadów, powinni uczynić to niezwłocznie. Zgodnie z art. 10 ust. 2austawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2023 r. poz. 1469 z późn.zm.) za brak ww. umowy na odbiór odpadów komunalnych, grozi kara grzywny.

Uwaga: Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w pierwszej kolejności wskazują właściciela nieruchomości jako podmiot zobowiązany do realizacji obowiązków wynikających z ustawy i przepisów prawa miejscowego. Jeżeli obowiązki wskazane w ustawie mogą jednocześnie dotyczyć kilku podmiotów, obowiązany do ich wykonania jest podmiot lub podmioty faktycznie władające nieruchomością. W takim przypadku podmioty, mogą w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, wskazać podmiot obowiązany do wykonania obowiązków wynikających z ustawy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r., poz. 399);

Uchwała nr XLI/320/2023 Rady Gminy Krzyżanów z dnia 3 lutego 2023 r. w sprawie uchwalenia „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Krzyżanów (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego z 2023 r. poz. 1772 i 2883 oraz z 2024 r. poz. 7137).