Informacja o sprzedaży końcowej węgla

wpis w: Ogłoszenia | 0

 

Informuję, że od maja ruszy sprzedaż końcowa węgla posiadanego przez Pośredniczący Podmiot Węglowy tj. P.H.U. „Węglobud” Michał Kapruziak, sprowadzonego w ramach preferencyjnego zakupu.

Sprzedaż ma odbywać się bez limitów ilościowych oraz ograniczeń terytorialnych.

Takie zmiany wprowadza podpisana 27 kwietnia 2023 r. przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

Zmiany w ustawie zakładają:

1) wydłużenie okresu działania ustawowego systemu dystrybucji węgla;

Mieszkańcy będą mogli składać wnioski do 30 czerwca br. na węgiel pozostały w PPW, co pozwoli na wyprzedanie ewentualnie posiadanych przez PPW zasobów węgla. Sprzedaż końcowa może być prowadzona najpóźniej do 31 lipca 2023 r.

2) brak limitu ilościowego;

Zniesienie istniejącego limitu ilościowego przypadającego na jedno gospodarstwo domowe. Tym samym niezależnie czy mieszkaniec zakupił już węgiel w ilości maksymalnej przewidzianej ustawą, będzie mógł zakupić dodatkową ilość węgla bez ograniczeń ilościowych.

3) węgiel dla mieszkańców innych gmin.

Zgodnie z nowelizacją jest możliwy zakup węgla w innej gminie, o ile wnioskodawcy są uprawnieni do dodatku węglowego.

Na dzień 28 kwietnia 2023r. Pośredniczący Podmiot Węglowy posiadał do sprzedaży: 95 ton ekogroszku, 55 ton orzecha, 48 ton groszku.

Wnioski na sprzedaż końcową węgla będzie można składać tak jak dotychczas w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzyżanowie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.

Wójt

mgr inż. Tomasz Jakubowski